Випадкова розмова
23-24 травня Луцький Замок гостинно приймав поціновувачів культури, які мали можливість насолоджуватися джазовою музикою України, Польщі, Білорусії та Німеччини у рамках міжнародного джаз-фольк фестивалю «Музичні Діалоги», приуроченого до святкування днів Європи у Луцьку.
Хедлайнерами стали львівський етно-джаз колектив «ShokolaD», білоруський джазовий колектив «Apple Tea» та українське Джаз-тріо саксофоніста Дмитра (Бобіна) Александрова. Особлива увага - Сергію Шишкіну, який «грає у стилі Сергія Шишкіна»….
Кажуть, джаз найкраще сприймається з кавою… Хтось пив чайок з термосів, хтось сидів, закутавшись теплим пледиком, інші рятувались від холоду, обійнявшись під парасолькою…Дощ, град, сонце, веселка…порвана вітром улюблена парасолька… і все це під коктейль із класної джазової музики…
А ще вдалося поспілкуватися із Сергієм Шишкіним - одним з ініціаторів відновлення у Луцьку фестивалю «Оберіг», якому цьогоріч виповнюється 20-ть років. У червні 1989-го він став Днем народження жанру української співаної поезії та авторської пісні.
- Що означає бути бардом….? Митець – ідеолог?
- Хто є ідеологом? Це не питання всіх митців, але бардів – однозначно. Ідеологи – ми. Можна бути автором-виконавцем у будь-якому жанрі, але бард – це вже певна відповідальність. Так я себе позиціоную, за це несу відповідальність і за це ж і відгрібаю. Найбільше задоволення – коли тебе почули і дали підтвердження, що це класно і це треба… У нашому жанрі ти маєш бути максимально чесним, і от тут – наскільки ти адекватний в формі донесення, у формі подачі. Те, що кажуть, довести до рівня попси - і тебе почують, - та фігня то все: там проблем немає, там на них заробляється бабло…
- Наскільки важливо для Луцька відновлення «Оберегу»?
- Для Луцька? Перш за все це важливо для нас самих. В Луцьку є ті люди, які були 20 років тому і їм це треба. Пам’ятаю той шалений емоційний сплеск – він був на українство в цілому світі.. Якщо перший фестиваль мав вигляд такого ніби локально-західно-українського, куди приїхали кращі на ту пору, то на 2-й рвонули всі (отам, де я став володарем одного з трьох гран-прі). Отам все, що рухалось, присунуло, причому на відміну від першого, політична кон'юнктура вже була не актуальною. То типу було, скажімо, спекуляція на тему.. Ми вже відходили більше в естетику. Якщо якісь політичні моменти поставали, я особисто намагався їх вирішити/подати більш стьобово, не плакатно..
- Як не в Луцьку – в іншому місті…
- Ми з Едіком (Едуард Драч) домовились, що оскільки він робить планові вечори української співаної поезії в Спілці Письменників України кожної останньої середи місяця, то чому наступний не присвятити темі, яка нині є самою знаковою і актуальною? Він це може, для того це робилося і ми це зробимо. А Луцьк… Я вчора з заступником мера розмовляв.. Знаю, що Олексій ЛЕВЧЕНКО - власник бренду «Оберіг», співзасновник разом з Василем ВОРОНОМ першого «Оберегу». Через 20 років, я думаю, саме пора примиритись і відзначити цю подію. Всі кінці в мене. Я разом з тими людьми, хто розуміє про що йдеться, ми несемо за це відповідальність, ми будемо робити, бо ніколи цю тему не полишали. Має бути чітка пропозиція і чітке вирішення, а не чужим коштом зроблена піар-кампанія. Нам це не треба – ми зробили.
- Що бракує укр. шоубізнесу? Ідей?
- Менше за все мені хочеться про нього говорити.. Ти його бачиш? Справа в позиціонуванні.. Я знаю декого особисто: декого з менеджерів, декого з продюсерів.. Бізнес на розводі мені не цікавий… Бо і в попсі повинна бути музика проста, але чесна і стильна.. Чому цей хлопчик виграв (Євробачення)? Він був щирий до неймовірності! От на це люди й повелися. Можна безконечно кидати бабло в забезпечення сценічне, у що завгодно…
- …як яскрава обгортка…
- …щоб сховати, що в середині нічого нема? В нас в Україні надто сильно повелися на та званий гламур, що люди живуть в тому паралельному світі… от заради того і живуть… Я теж хочу бути багатий - це один з показників рівня – до чого ти дійшов.. А далі – а що ти робив в процесі досягання і яким чином? За будь-яку ціну? Ну, найпростіший спосіб – вийти на велику дорогу, замочити одного-другого і глядиш десь ти нарвешся на мішок грошей.. теж спосіб, хіба ні?!
- Звіти областей - Ваше ставлення?
- Що?!)) Ти хочеш щоб я остаточно порвав з управлінням культури?! «Спасибо товарищу Сталину за наше светлое что-то» - ось це того поля ягоди – ці звіти. З’їзд кобзарів був: співців, лірників, кобзарів зібрали і перемочили. Вижив один, який не поїхав… Потім створюється державна академічна капела бандуристів, створюються культурно-освітні заклади… «Перемочили» спочатку отих справжніх чесних носіїв етно – української ідеї того часу природнім шляхом (на відпрацювання цієї технології пішли століття), потім одним махом це все прибрали і далі люди пішли в народ, пішли в клуби… А потім була «Червона Рута», були «Обереги», піднявся інший пласт, який не ввійшов. Були спочатку прояви, потім українські медіа канали скупили люди незаангажовані в українську культуру, а те, що називають «українською культурою», насправді є жирнючим рудиментом, їх організація - це купа проїдання бюджетних грошей, і вони самі себе за це хвалять…. Воювати з ними? Просто я їм показую: люди – там ви потратились так, а Оберіг – це подія всеукраїнського масштабу… Можливо Левченко і візьметься за це… і що я - ворог?! Чи я чогось не розумію? Я був у кабінеті Кравчука, і він підтримав цю ідею… Якщо ми підтримуємо фестиваль сала, то може Обереги – це якось пріоритетніше?...
Розмовляла Інна БАТЕНЧУК.
28.05.09р.
А це можна як PS:
З ініціативи Едуарда Драча та Сергія Шишкіна. 27 травня в Києві в Будинку письменника за адресою вулиця Банкова, 2, відбувся вечір, присвячений цьому ювілею.
4 червня о 19 00 у "Музі" спілки письменників, що на вулиці Соломії Крушельницької, 17 у Львові відбудеться презентація літературно - співаного клубу "Розсипані перли".
У програмі поезія, авторська пісня, хороший настрій, гумор.
Зустріч відбудеться під егідою "20 річчя фестивалю Оберіг", який відбувався у Луцьку .
Вхід лише для творчестурбованих.
Фото Сергія «просто позичили» на сайті - www.poglyad.net.ua
Коментарі
Ще нема
Маєте що додати, заперечити чи прокоментувати? Пишіть за допомогою форми під цим абзацом. Повідомлення перед публікацією модеруються, тому писати образи і нісенітниці нема сенсу, а розміщення відбувається з деякою затримкою. Повідомлення з некоректним підписом (на зразок "Я" чи ":-)") не проходять.