СНІГОВИЙ БАРС
Для купання у відкритих водоймах нормою вважається температура води +20°С та вище, тож і на вулиці має бути тепленько. А що скажете про водні процедури у -33°С?! Перехопило подих?
Для нашого героя це ж звична справа. А ще він пише вірші, знає напам’ять до 6 тисяч анекдотів, обожнює цифру 13 та з власної ініціативи пропагує районну газету. Його тесть каже, що він екстримал, та він називає себе послідовником вчення Іванова. Знайомтеся, ківерцівський морж – Віктор ВОРОБЕЙ.
Такому цікавому та насиченому життю, як у Віктора, можна лише позаздрити. Де він тільки не був за свої 48 років, в які пригоди не вплутувався! Однак, як каже сам, навіть у сні йому не снилося, що буде взимку купатися. Адже раніше і влітку не завжди ліз у воду.
Людей, які купаються взимку, називають моржами, але серед них є чіткий поділ:
1-3 роки загартувань – кандидат в моржі, 3-7 років - моржі, 7-9 років - білий ведмідь, 9-12 років – сніговий барс, 12-…років – морський вовк.
– Тож, Вікторе, розкажіть як відбулося Ваше знайомство з моржуванням?
– Сталося це зовсім випадково: приблизно наприкінці березня мій друг Гаврилюк Олександр Йосипович запропонував з’їздити з ним на озеро покупатися. Я не зрозумів: як скупатися? Може лише по коліна в воду зайти, намочити руки? Але ні, дивлюся занурюється, пропливає до середини озера. Я здивувався, підійшов ближче, пальцем торкнувся води, а вона холоднюча! Це ж все таки березень, на дворі ще сніг лежить. Однак це мене зацікавило, кілька днів походив з другом, поспостерігав за ним. І 14 квітня 1998 року о восьмій годині ранку при температурі +2оС (а це в 15 разів перевищує норму) я без будь-яких попередніх обтирань та обливань повністю занурився в воду на Солдатському озері. Десь через два тижні зрозумів, що таке загартування для мене підходить, що це моє. Найцікавішою була перша зима, а вона видалася ой якою суворою, уже в листопаді було -19оС. І ось не полишаю цієї справи уже майже 11 років. Хоча в моїй медичній карточці пишуть, що мені протипоказано переохолоджуватися.
– Напевно, дотримуєтеся якогось режиму?
– Звичайно, купаюся щодня між 6.30 та 7.30 год. Влітку, зазвичай, раніше, коли тільки починає світати. А ввечері з 22.00 до 23.00 год. обливаюсь холодною водою. Зимою постійно ходжу босоніж по снігу від двох до сімнадцяти хвилин. Звичайно, якщо обставини не дозволяють потрапити до водойми саме в цей час, то їду на озеро раніше, бувало таке, що восени о четвертій ранку вже купався.
– І що за майже 11 років Ви не пропустили жодного дня?
– Ні, не пропустив, купаюся уже 129 місяців, 3939 днів. Цікаво, що тисячний день мого купання припав на перший день Різдва. Ні сніг, ні вітер, ні морози мене не затримують.
– А за яких найекстримальніших умов доводилося купатися?
– Якщо говорити про екстремальне місце, то це відбулося поблизу Донецька під час виборів. Ми проживали в дитячому таборі, за 400 метрів від якого знаходилася дамба 8 метрів глибиною. Вода в ній найчистіша, але й найхолодніша в усій області.
Мене дуже просили не йти туди, але я все ж купався, одного разу навіть в темряві. Звичайно це було страшнувато, бо місцевість незнайома, наверх, через слизькі плити, взагалі важко було вилізти. Щодо екстремальних температур повітря, то найнижчою була -33оС в січні, однак, найхолодніше купатися було в листопаді при -21оС. В листопаді вода взагалі найхолодніша, вона студена, ще немає криги.
– Який же час найкращий для купання?
– Кінець лютого початок березня, коли все починає розтавати. Тала вода – це райська насолода, однак її секрет ще не розгадано. Унікальними та надзвичайно значимими для усіх моржів є ще такі дні: Різдво, Водохреще та 20 лютого – день народження Іванова (морж з 50 річним стажем). В ці дні процес купання особливо урочистий.
– Моржування якось змінило Вас?
– А якже, перш за все, привчився до режиму, став стійкішим та витривалішим, виробив силу волі, адже іноді до озера ідеш в завірюху, коли снігу по коліна. Я став спокійнішим, врівноваженим, по-справжньому загартованим. Тож покращилося здоров’я, за цей час ніяких грипів й інших хвороб. Уже 9 років не ношу взимку шапки й рукавиць, а до середини жовтня ходжу в сорочці з короткими рукавами. Всі дивуються, а я вважаю, що не один кожух людину не зігріє, бо це лише тимчасова річ: сьогодні є, завтра нема. Тепло має йти із середини, з душі.
– Займаєтеся ще якимись видами загартувань?
– Іноді голодую. Обійтись без їжі та води одну добу можу. Одного разу не їв і не пив 50 годин. Після таких загартувань, усе, що раніше вважав несмачним, сприймаєш за справжній делікатес.
– Вікторе, а загартовуватися холодною водою може будь-хто?
– Так, було б лише бажання та здоров’я дозволяло, бо ж насилувати свій організм не варто. Новачкам найкраще починати з квітня-травня і поступово рухатися до холодніших часів. Якби хтось захотів цим зайнятись, я б з радістю допоміг. На моєму рахунку вже двоє людей, які через загартування перестали пити та палити.
– А Ви спиртне вживаєте?
– 30 червня 1993 року в один день перестав вживати алкоголь та палити. Перед тим мені почувся голос зверху, він був настільки чітким, як на японському магнітофоні.
Спочатку я подумав – у мене “їде дах”. Та згодом проконсультувався з настоятелем однієї церкви, і він сказав, що такі випадки трапляються, але лише раз на 100-200 років. Ось так я позбувся шкідливих звичок.
– А в різні забобони вірите?
– Стараюсь не вірити. Однак іноді щось та й збувається, хоча можливо це лише випадковість. От, наприклад, кожного разу перед тим, як в країні мають статися якісь негаразди чи перевороти, мені сниться Санкт-Петербург. Не міг зрозуміти, чому саме Петербург, не Львів, не Київ, адже там я бував усього 13 разів. Так було і перед Помаранчевою революцією. Я поїхав до ворожки, а вона сказала, що Санкт-Петербург – це чи до блокади, чи до революції. Тепер перед кризою мені знову кілька днів снилося це місце, снилося, як я гуляю його вулицями, площами. А ще циганка напророчила мені число мого знайомства з дружиною: сказала, що це відбудеться 13-го, тому я дуже люблю цю цифру і правильно її трактую. 13 в моєму розумінні – це 12 апостолів та Ісус.
– І що - справді познайомилися з майбутньою дружиною 13-го?
– Так, це було в грудні 2005 року, на Андрія Первозванного, явився незваний. До того ж так, як і говорила циганка, ми спочатку жили в цивільному шлюбі, а лише в 2007р. офіційно створили сім’ю.
– А що для Вас означає сім’я?
– Сім’я – це держава. Яка сім’я, така й держава. А для того, щоб досягти гармонії, потрібно постійно йти на поступки та удосконалюватися.
- Дякую за розмову, бажаю Вам стати морським вовком!
Розмовляла Ольга УРИНА.
22.01.09р.
Коментарі
Ще нема
Маєте що додати, заперечити чи прокоментувати? Пишіть за допомогою форми під цим абзацом. Повідомлення перед публікацією модеруються, тому писати образи і нісенітниці нема сенсу, а розміщення відбувається з деякою затримкою. Повідомлення з некоректним підписом (на зразок "Я" чи ":-)") не проходять.