РУЙНІВНИКИ КОРДОНІВ
АБО ЯК УКРАЇНЦІ З ПОЛЯКАМИ ЄДНАЛИСЯ
Ми часто думаємо про справедливість, точніше – про її відсутність. Комусь за таку ж роботу заплатили більше, подруга придбала дешевшу, але гарнішу сумку, у Петрика більше кольорових олівців, а сусід купив ще одну машину. Все це відходить у бік, коли несправедливість проявляється на міждержавному рівні.
Для того, аби поїхати за кордон, пересічному українцю доводиться годинами вистояти в черзі за візою, зібрати купу паперів і це ще не гарантує позитивного вирішення справи. Натомість, до України для іноземців в’їзд вільний. Намагання народних обранців якось цьому зарадити поки не дали серйозних зрушень, тому небайдужі громадяни нашої держави вирішили взяти справу у свої руки і сконсолідувати якомога більше людей у боротьбі проти кордонів. Ніщо так не об’єднує різних особистостей, як всілякі розваги і жива музика, – подумали МТО «Академія Української Молоді» (Львів) та Фундація духовної культури пограниччя (Люблін) і вже в шосте організували Європейські Дні добросусідства. Цьогоріч такий захід проводився на нашій рідній Волині. Дійство відбувалося неподалік Нововолинська за селом Кречів і дістало назву «Кордон 835». Метою ж заходу було переконати дві національності в тому, що Польща та Україна – одна родина, і між ними не повинно бути кордонів.
Як сказав Михайло Шелеп, очільник Волинської обласної молодіжної громадської організації «Асоціація молодих реформаторів (АМоРе)»: «Дні добросусідства проводитимуться уже вшосте, але на Волині – вперше… Коли ж ми готували цей захід, були сумніви, чи він пройде успішно. Але кількість присутніх показала, що потреба в ньому все ж таки є».
Дорога до пункту призначення – не найкраща: їхати довелося степами й ярами. Та це було того варте!
Дві сцени було встановлено під час фестивалю: одна – польська – на острові Крилів, інша – на території с. Кречів.
Жодний колючих дротів і височезних парканів не було. Про те, що тут проходить кордон двох країн, свідчили лише численні працівники прикордонної служби. Вони ретельно перевіряли документи, а часом – і речі відпочиваючих. Дорогу до місця локалізації «Кордону 835» показував Західний Буг, який і розділяє Україну і Польщу. На час проведення свята було споруджено невеликий міст. На жаль, не всі могли ним скористатися. Аби потрапити на іншу сторону, потрібні закордонний паспорт і віза. Та нашим співгромадянам було чим зайнятися і на своєму березі ріки. Для присутніх працював справжній святковий ярмарок. Хто хотів, міг спробувати себе за роботою на ткацькому станку. Численні вишиті сорочки, українська символіка, прикраси, вироби з дерева і глини змушували затамувати подих і притримати гаманець.
Ярмарком не обмежилось. Поряд облаштували волейбольне і футбольне поле, далі – працювали торгові палатки, в асортименті яких було все: ковбаси, сири, випічка, кури, солодощі, соки і води. Саме квасом і солодкою водою доводилося втамовувати спрагу, бо прохолодне пиво було під забороною.
В цей день кордон зник. Поряд ходили десятки поляків. Вони дивували нас своїм вбранням і галасливістю. Та й ми від них не відставали. Українські народні аматорські колективи ходили поміж нас і розважали піснями, художники веселили нашвидкоруч намальованими карикатурами, діти пускали бульбашки і заряджали позитивним настроєм.
Виступи народних колективів обох країн привертали до себе увагу відпочиваючих. А ще – фестиваль спортивної культури та спорту, лицарські турніри. Транскордонний ярмарок, інтеграційні заходи для дітей та молоді – не могли залишити байдужими перехожих.
В рамках програми працювало дитяче містечко. Тож дорослі могли відпочити, залишивши своїх дітей для цікавих конкурсів та забав: жонглювання хусточками, надування великих мильних бульбашок, малювання прапорців України, Польщі та ЄС, виготовлення картинок з різних круп, розмальовування виробів із солоного тіста та багато інших цікавинок.
Під час проведення свята проведена екуменічна молитва за участю духовенства Польщі та України. На закінчення молитви відбулася урочиста церемонія вручення статуетки Капітули польсько-українського поєднання, що являє собою дві квітки маку та волошки.
Родзинкою культурної програми став показ колекції «Відлуння» майстерні ручної вишивки «Вишита сорочка». І ось «Кордон 835» зустрічав мистецькі шедеври чарівних лучанок у неповторних за стилем та орнаментах вишиванках, кожна з яких символізувала певну історичну добу славетного міста Луцьк. Ексклюзивну колекцію вишитого одягу демонстрував автор проекту і модельєр – Оксана Тарасова. Одяг представили красуні з модельного агентства Марини Занюк.
Спека і відсутність тіні робили свою справу. Та ближче до вечора все це забулося, адже настав час концерту. Гучна музика заполонила місцину, так як і дикі танці – присутніх.
В рамках фестивалю «Кордон 835» виступав гурт «Оратанія» у компанії з гуртом «Good Life», «Другою Рікою» та луцькими друзями. Хоч гурт існує вже шість років, та довелося з ним зустрітися вперше. Їхні сценічні костюми вражали: уявіть собі чотирьох запальних хлопців у білій сорочці, краватці і піджаку, а далі – у м’яких великих капцях, різнокольорових підколінниках та … яскравій спідній білизні. На святковій сцені публіку також розважала команда імпровізаторів-музикантів в особі чотирьох волинських хлопців «Ікебана». А гурт “Збіг обставин” (Луцьк), який існує один рік, вперше на фестивалі виконав пісню «Місто туристів» польською мовою. Приємно й бачити на сцені вже відомий нам гурт «OUTCRY».
Розпалена від позитивних танців і пісень, публіка чекала на вихід бажаної «Другої ріки». Та нам повідомили, що потрібно зачекати на вокаліста Валерія Харчишина, якому довелося змінити три транспортні засоби, щоб все ж таки доїхати до фестивалю. І так, стоячи біля сцени, увага усіх присутніх переключилася на святковий феєрверк, який лунав з польської сторони. Хоч музикантів довелося трохи зачекати, але ніхто не залишився байдужим від запальних пісень гурту.
Свято закінчилося, і попереду чекала ще нелегка дорога, але думки були не про тепле ліжко і сон. Згадувалися слова організаторів, що наш кордон з Польщею та з іншими країнами як Берлінська стіна, яку штучно звели на довгі роки. Але як і бажання тисяч німців повалили її, так і ми – українці – зможемо подолати будь-які кордони в наших серцях, думках і на території незалежної держави Україна!
Вдячні організатору поїздки Ользі Поліщук, яка дала нам можливість погойдатися на хвилях спільного позитиву та радісно пережити мить духовного єднання з сусідньою нацією. Віримо в те, що відносини між Україною та Польщею стануть ще міцнішими завдяки подібним заходам.
Анастасія ЗАБОЛОТНА,
Анна ЯКИМЧУК.
Фото авторів.
"Вільним шляхом" від 12.09.09 р.
|
Коментарі
18/09/09
А фест справді був крутий...Сподіваємся що на другий рік "Кордон" буде відбуватися на Волині. (А що тут Колос з Хмаринкою робить?)
Феміда
Маєте що додати, заперечити чи прокоментувати? Пишіть за допомогою форми під цим абзацом. Повідомлення перед публікацією модеруються, тому писати образи і нісенітниці нема сенсу, а розміщення відбувається з деякою затримкою. Повідомлення з некоректним підписом (на зразок "Я" чи ":-)") не проходять.