Чи матиме місто сучасний дитячий садочок?
Є ось така проблема:
садочків у місті не вистачає, вони переповнені, а ДНЗ №1 взагалі у аварійному стані
Станом на 1 вересня ц.р. у місті нараховується близько 1050* дітей дитсадкового віку. З них наявні ДНЗ (дошкільні навчальні заклади) змогли прийняти лише 503 дитини, і це при тому, що групи у деяких переповнені у півтора, а то й два(!) рази. Отже, у підсумку маємо дефіцит приблизно до 500 садочкових місць у наших Ківерцях.
Не буду розпинатися про незручності тих батьків, котрі не змогли прилаштувати свою дитину у садочок: раз мовчать і терплять - значить з вирішенням даної проблеми владі можна не поспішати. І вона, влада, так і робить. Завжди діючи за принципом - поки грім не гряне, мужик не перехреститься (це стосується усіх рівнів влади).
А той грім (боронь Боже) може грянути будь-якої хвилини. Поміркуйте самі: найстарішому садочку міста вже 65 років, розрахований він на 48 дітей, а відвідує його нині 97(!), і це при тому, що ніяких капітальних ремонтів не проводилось. Добре поки добре. Але все має свою критичну межу, і бетон та залізо теж. В другому садочку групи розраховані на 15-20 дітей, а фактично нині у них виховується 25, а то й 30 малюків. Можете уявити якість такого виховання (не в образу освітянам це вказую, їх вини тут немає).
Загалом, лише 48% міських малюків охоплені дошкільною освітою. А відповідно до наказу чи-то розпорядження Міністерства освіти цей показник потрібно збільшити цьогоріч до 75%. Та, при всій повазі до цього представницького держоргану, місцеве райво виконання його вимоги не забезпечить…
Що ж робити?
Залишимо поки що на десерт, такі цікаві і актуальні питання: "Хто винен?" і "Як так сталося?" і перейдемо відразу до основного - "Що ж робити?".
ВАРІАНТ 1 - НАЙДЕШЕВШИЙ, НАЙШВИДШИЙ, НАЙРЕАЛЬНІШИЙ
Відновити нульові класи у ЗОШ №4. Не так давно при четвертій школі у таких класах навчалось 100 дошкільнят. Звісно, це не вирішить проблеми, але гостроту зніме і до 100 п'яти-, шестирічних малюків будуть забезпечені дошкільним вихованням, а на звільнені місця дитсадки можуть набрати молодших малюків. Кошти: з усіх запропонованих варіанті цей найдешевший (але навіть назвати приблизну кількість потрібних коштів проблематично). Терміни реалізації: 3-6 міс. Примітки: райво вже закупило 40 ліжечок. Клопіт матиме ЗОШ №4 з переобладнанням, а точніше з відновленням нульового корпусу, і міська влада, яка зможе самотужки з цим завданням справитися.
ВАРІАНТ 2 - РЕАЛЬНИЙ
Добудувати 4 групи у садочку №1. Це ще 100 додаткових місць, і плюс сучасна їдальня, спортзал, актовий зал і т.п. Кошти: на 2007 рік потреба у кошта становила 3 млн. грн., але з врахуванням інфляції сума, певно, вже збільшилася як мінімум до 50 млн. грн. Орієнтовний термін: як мінімум 2-3 роки. До плюсів можна віднести наявність готового проекту, який нам обійшовся у 28 тис. грн., та включення даного об'єкту в обласну Програму на 2009 рік (але перелік об'єктів тієї Програми величенький, і все залежить від "милості вищестоящих").
ВАРІАНТ 3 - ЛОГІЧНИЙ
Добиватися повернення дитсадка №26 через суд. Позитивне вирішення зніме проблему дефіциту місць. Кошти: витрати на судові засідання + приблизно 500 тис. грн. для відновлювальних робіт. Терміни: при нормальній роботі судових органів від 6 до 12 місяців (щоб виграти суд) і ще мінімум 6-12 міс., щоб провести необхідні ремонти і відновлювальні роботи. Якщо пощастить, за 2 роки матимемо хороший ДНЗ з ремонтом і відмінною територією. Серед позитивних передумов наступні: є всі підстави виграти суд і легше та дешевше зробити відновлювальні роботи, ніж починати капітальне будівництво. Клопіт матиме Пенсійний фонд (але структура не з бідних, щось придумає. Головне, щоб знову не на шкоду громаді). І потрібно буде кудись прилаштувати КРЕНЦ та СЮТур. Туристам можуть підійти пустуючі приміщення ЗОШ №4 (майстерні, тир, ін.), та й екологи можуть поміститись у тій же школі, благо - кімнат вистачає і присадібних ділянок школа має достатньо, цілий парник у їхньому розпорядженні - от де можливість розгорнути справжню екологічну діяльність.
ВАРІАНТ 4 - ПОТРІБНИЙ
Спорудження нового сучасного ДНЗ на території старого першого дитсадка. Про проблему дошкілля можна буде забути на років 40-50 (якщо народжуваність не піднесе сюрпризів). Та й місто вже давно потребує новітній заклад такого типу. Термін: як мінімум років 5-7 (хоча, якщо візьмуться гарно, то можуть і за 3 роки). Кошти: їх "вбохати" треба буде багатенько - млн. десь зі 30-40, а може й більше. Коментарі: будувати нове все-одно потрібно: ДНЗ №1 старий, а містечко розвивається - потреба буде. Але саме місто не потягне, надія лише на держбюджет і на твердолобе потужне лоббі. Клопіт: серед усіх інших варто визначитись: "добудова чи новобудова?", чи, може, потрібно те і інше разом.
ВАРІАНТ 5 - ЦІКАВИЙ
Відкривати приватні дитсадки. Конкуренція державі піде лише на користь громаді, тим більше, що досвід функціонування таких успішно поширився у Росії і є вже початки в Україні. Терміни: за 2-3 роки можна подужати. Кошти: приватний капітал. Примітка: можливо, для когось це стане прибутковим бізнесом.
ВАРІАНТ 6 - ВАШ ВАРІАНТ - ?
………………………………………………………………
22.09.08 р.
Володимир Дужич.
за результатами круглого столу по обговоренню проблем міських ДНЗ, проведеного редакцією газети "Вільним шляхом" 10. 09.08 р.
* - Майже усі наведені цифри приблизні (особливо у наведених розрахунках коштів і термінів реалізації) і тому можуть бути вами оспорені і уточнені.
Коментарі
8/10/08
У Росії теж гостро стоїть ця проблема, особливо останнім часом,коли тут справжній "бебі-бум". Вирішують це питання по різному - відсуджують колишні дитсадки(приватизовані), будують нові, а також, як ви зауважили, відкривають приватні.І, до речі, вони ростуть, як гриби. І такі садки є різні: дитячі клуби, маленькі школи, дитячі центри,пансіони - як хочете їх називайте, але вони суттєво допомагають батькам. Звичайно, оплата в них різна, але вибрати середньостатистичним (по заробіткам) батькам є з чого.Тож, украЇнці, беріть приклад!
Galka
06/10/08
http://www.molod.volyn.net/articles/243/
Дядя Вася
13/10/08
А ви зайдіть у садочок №3,молодша група №2.Жахливо в яких умовах перебувають наші діти.
мамочкі
11/01/09
ВАРІАНТ 3,4 потрібно зупускати одночасно
ківерчанин
Маєте що додати, заперечити чи прокоментувати? Пишіть за допомогою форми під цим абзацом. Повідомлення перед публікацією модеруються, тому писати образи і нісенітниці нема сенсу, а розміщення відбувається з деякою затримкою. Повідомлення з некоректним підписом (на зразок "Я" чи ":-)") не проходять.