Новини • 14-06-10 р. |
Перегляди: Today_and_all_counter |
Ківерчани у Берестечку вшановували героїв
“ПОЛЕ БЕРЕСТЕЦЬКОЇ БИТВИ”:вшанування героїв
У дев’яту п’ятницю Воскресіння Христового історично-меморіальний комплекс «Поле Берестецької битви» збирає велику громаду патріотично налаштованих людей не лише Волині. Цьогоріч на нього зібралися небайдужі ще й з Рівненської, Львівської, Тернопільської областей, з Києва та інших регіонів України, а також представники стрілецтва польського, які приїжджають на поле Берестецької битви уже втретє.
Для Ківерцівських вихованців районної гімназії, першої та четвертої загальноосвітніх шкіл міста таборування на історичній місцевості також стало доброю традицією. Свято козацької слави триває до неділі. Отож, 6 червня 2010 року – у Неділю Всіх Святих землі Української, у Свято-Георгіївському монастирі на Козацьких Могилах відбулось урочисте щорічне вшанування пам’яті українських козаків і селян, які загинули в битві під Берестечком у 1651 році. Предстоятель УПЦ Київського патріархату Святійший Філарет відслужив Божественну літургію у Георгіївському храмі, очолив багатотисячний хресний хід до пам’ятника учасникам національно-визвольних змагань того часу – козакам-запорожцям. До його підніжжя покладені квіти і від ківерцівських козачат.
ДОВІДКОВО:
Під Берестечком 30 червня 1651р. відбулась славнозвісна битва між військами Богдана Хмельницького та польськими військами короля Яна ІІ Казиміра. На стороні запорозьких козаків брали участь у битві і кримські татари хана Іслам-Гірея ІІІ, які під натиском артилерії покинули поле бою, втікаючи захопили в полон самого гетьмана Хмельницького. Наказному гетьману-полковнику Іванові Богунові вдалося вивести з оточення козацькі війська, щоправда, зазнавши серйозних втрат на переправах через болота.
На правому березі річки Пляшівки польські війська зупинили загін з 300 козаків, які цілий день вели нерівний бій з поляками. Всі вони до єдиного загинули смертю хоробрих, із презирством відмовившись від пропозиції здатися. Вцілілий із козаків, загнаний у воду, відбивався до останнього подиху. Вже потонув пробитий кулями човен, усі боєприпаси давно закінчилися, не витримала і загартована в боях козацька шабля. Він, отримавши, за свідченнями польських очевидців, 14 куль, усе ще відбивався однією лише косою. Сам король, побачивши відважного воїна, запропонував йому пощаду, але той вибрав смерть, а не неволю. Два німецькі солдати і шляхтич убили його, для чого їм довелося зайти у воду по самі¬сіньке горло.
Присутніх дорослих козаків різних формацій, за словами генерала козацтва Петра Олешка, об’єднало патріотичне виховання молоді і вшанування пам’яті тих героїв-козаків, які загинули за майбутнє прийдешніх поколінь. На мітингу у суботу поряд з покладанням квітів до пам’ятника, концертом, на якому виступили козачата Садівської республіки з хором і духовим оркестром, показовими виступами представників бойового гопака з Рівного та Ковеля, відбулася посвята в козаки та утворення Радивилівського полку на базі куреня, який за 5 років своєї діяльності значно виріс. Вручений в урочистій атмосфері прапор – символ діючого козацького підрозділу, зареєстрованого в юстиції з більшою кількістю козаків (не 100 курінних, а 500), символ об’єднання декількох районів, адже традиції козацькі нині дуже потрібні. Встановлення пам’ятних знаків, заходи із вшанування героїв, шефство над дітьми-сиротами, допомога інвалідам, читання лекцій у школах з поглибленим вивченням історії, відстоювання питань екології – усе козаки намагаються брати під свій контроль, аби не дати сплюндрувати природне багатство, аби люди почувалися захищеними, аби об’єднати громаду.
До слова, представники козацтва мають намір поставити питання передачі історичної місцини або в музей під відкритим небом, або передачу в оренду козакам як рекреаційну зону, щоб вони відповідали за належний там порядок. «Сюди їде молодь, свідома того, що в нас є національні герої. Нині багатьом вигідно стверджувати, що таких у нас немає: хто немає минулого – не має майбутнього. У нас є герої, у нас є приклад для наслідування, у нас є майбутнє», - сказав Петро Олешко.
По завершенні урочистої частини, у таборі, свято козацької слави продовжилось забавами (козаки вміли воювати, вміють шанувати пам’ять, вміють і відпочивати!) – відбулись козацькі звитяги з поїдання вареників на швидкість, кидання дрина, випивання пива, перетягування, вистріли з гармат, частування кулішем і, звісно, козацькі пісні.
Інна БАТЕНЧУК.
Фото автора.
Джерело: "Вільним шляхом" від 12.06.10 р.
Архів новин |
- 2017 рік: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень
- 2016 рік: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень
- 2015 рік: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень
- 2014 рік: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень
- 2013 рік: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень
- 2012 рік: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень
- 2011 рік: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень
- 2010 рік: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень
- 2009 рік: грудень
Коментарі
Увага! Редакція сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту, залишені ними у коментарях. За зміст коментаря відповідає його автор.
-
- ВКонтакте
-
Ще нема
КОМЕНТУВАТИ
Маєте що додати, заперечити чи прокоментувати? Пишіть за допомогою форми під цим абзацом. Переконливо просимо ознайомитись з Правилами розміщення коментарів.