
РЕПЕТИТОРСЬКИЙ БУМ - 2008
або Знання знову у ціні!
Якщо раніше з початком вступної кампанії голова починала боліти у батьків від запитань, де взяти гроші і кому їх дати, щоб дитина вступила до якогось ВУЗу, то цьогоріч весь тягар вступних іспитів повністю ляже на плечі самих абітурієнтів. І "виною" цьому рішення Міністерства освіти про незалежне зовнішнє тестування, і, що найголовніше, вступ до ВУЗів здійснюватиметься за результатами даного тестування. І (поки що) нікуди від цього не дінешся: як написав - так і поступив. І тут почалось...
Учні згадали, що треба ВЧИТИСЯ, що навчання така ж робота, як і будь-яка інша і, крім того, вона ОПЛАЧУЄТЬСЯ. Те ж саме усвідомлення повертається і до вчителів. Оскільки, завдяки новій схемі вступу до ВНЗ, почали цінуватись реальні знання, а не віртуальні дипломи і свідоцтва. Чи довго так буде? Хтозна. Мова сьогодні про інше… А саме, як набрати більше балів, щоб омріяний ВУЗ тебе прийняв. (Гадаю, що люди щось придумають, може, й уже придумали, але якщо і є якась схема, то вона ще неапробована). Тому залишається єдиний варіант - здобути реальні знання. А де їх взяти, коли надіявся на батьківські грошики, посаду чи кумівство і десять років у школу ходив?.. Ну, просто ходив. А марку тримати потрібно. І тут на допомогу приходить забута за радянські часи практика репетиторства - приватного і платного, - переваги якого перед звичайною системою освіти безсумнівні. Але це, відразу попереджаю, - дороге задоволення.

Ціни
Година індивідуального заняття у нашому місті вартує від 5 до 25 гривень, залежно від предмету, рівня складності, кваліфікації вчителя та й здібностей самого учня. Ціни ринкові, договірні. Але цього сезону попит значно зріс, відповідно, вчителі мають всі підстави підняти ціни.
(Для порівняння, у Луцьку правлять від 25 грн. і більше за годину, а університетські професори беруть від 100 до 150 грн. за годину(!!!). У Києві ще минулого року найскромніші професори просили 20 зелених).
Як і де знайти репетитора?
Все просто: йдіть у найближчу школу і запитайте вчителя-предметника. Якщо він сам не погодиться, то, напевно, запропонує когось. Або спитайте у випускників цьогорічних чи минулорічних. Містечко наше маленьке, всі про всіх знають. А за таку справу гріха нема, тому було б лише бажання і фінанси.
(Певно, деякі вчителі уже задумуються: а навіщо їм працювати у школі, якщо можна мати набагато більше, навчаючи приватно. Але не думайте, що ці гроші їм легко даються, як і у кожній справі, тут є свої нюанси).
Плюси і мінуси
Плюсів більше. Знання набуває ваги, зростає авторитет і престиж вчителя, та й він сам розуміє, що створюється конкурентне середовище, де все залежить від власної компетентності, старанності і праці (порівнюючи державну систему освіти з приватною, пригадується крилатий вислів з відомої комедії "у тебя учёт в рублях, а у меня в сутках"). Можеш за годину заробити 10 гривень, а можеш підвищити свою кваліфікацію і правити вже 20 грн. Отже, інститут вчителювання відродиться. Стимул хороший. Виграють усі: вчителі, учні і держава. Лише батькам потрібно трохи "піднатужитись", але і вони активніше стимулюватимуть своїх чад до науки, та й самі діти, бачачи реальну вигоду від навчання, ставитимуться до шкільних занять відповідальніше.
Серед мінусів наступні моменти:
- "тінізація" таких освітніх послуг (хоч перші паростки легалізації у місті є);
- вчитель на шкільному уроці буде просто відбувати час, гроші ж все одно "капають", а головну увагу зосередить на приватній практиці. Хоч це питання більше етичне;
- фінансовий, хто більше заплатить, тому й перевага. Знову ж таки гроші у нашому світі вирішують багато. Певно, так і має бути…
І ще мені цікаво, як оцінити роботу репетитора, які критерії?
Можливо, хтось наважиться детальніше розкрити таку цікаву і актуальну нині тему.
Коротко:
- основні предмети: математика, українська мова та література, іноземні мови, фізика;
- вже відчувається брак кваліфікованих вчительських кадрів з математики;
- середня вартість години репетиторства складає 15 грн., і зазвичай займаються 3 год. на тиждень;
- перші офіційні приватні курси у Ківерцях працюють приблизно з 2002 р. (комп'ютерні курси);
- днями у місті відкрились офіційні приватні курси іноземних мов (тел. 2-17-95).
Володимир ДУЖИЧ.
13.04.08 р.
Коментарі
Ще нема
Маєте що додати, заперечити чи прокоментувати? Пишіть за допомогою форми під цим абзацом. Повідомлення перед публікацією модеруються, тому писати образи і нісенітниці нема сенсу, а розміщення відбувається з деякою затримкою. Повідомлення з некоректним підписом (на зразок "Я" чи ":-)") не проходять.