Культура • Інше | 15.12.12 р. |
ЗАПРОШУЮТЬ «ОБЕРЕГИ МИЛОСЕРДЯ»
НАДІЇ ГОРЛИЦЬКОЇ
18 грудня 2012 року о 14 годині в приміщенні Волинського краєзнавчого музею відбудеться відкриття благодійної виставки «Обереги милосердя», яка присвячена 90-річчю від дня народження лучанки, берегині Чудотворної ікони Холмської Богородиці, заслуженого майстра народної творчості України, щирої патріотки рідного краю, відомої громадської діячки, члена ради товариства «Холмщина», активістки Союзу українок Надії Гаврилівни Горлицької (19.12.1922-28.08.2006).
Постать Надії Горлицької (Коробчук) не випадково займає особливе місце в українській історії, адже ще при житті вона стала символом духовного надбання нашого народу.
Народилася майстриня 19 грудня 1922 року у селі Кульно Холмського повіту (нині – територія Республіки Польща) в родині православного священика-українця Гавриїла Коробчука. Вона любила згадувати свого батька, котрий дбав не лише про духовне, а й про національне виховання своїх парафіян. Тож діти (дочки Віра, Надія та Люба та син Лев) змалку зростали в атмосфері високої духовності й любові до України та її культури.
Трагічна доля українців Холмщини своїм чорним крилом зачепила і родину Надії Гаврилівни. Серед інших вона була депортована до Луцька, який став для неї рідним містом.
Саме на Волині Надія Горлицька розкрилася як вишивальниця. Хоч свої перші стібочки зробила маленькою рукою в рідній Холмщині (мала тоді лише шість років), удосконалила свою майстерність у Луцьку. Після того, як молодою відійшла у вічність старша сестра Люба, Надія Гаврилівна задумалася, що хотіла б залишити після себе добрий слід. Підказка вже була в її руках… Відтоді не розлучалася з голкою та полотном – радість і журба, сльози щастя і горя лягали узорами. Червоне перепліталося з чорним, біле – із сірим, десь вкраплювалося різнобарв’я.
Особлива заслуга майстрині в тому, що вона взялася відроджувати таку гарну, але водночас мало відому техніку власне волинської вишивки занизування.
З 1975 року Надія Горлицька постійно брала участь в обласних, всеукраїнських і всесоюзних виставках народного декоративно-ужиткового мистецтва. Її роботи відзначені багатьма нагородами. Вишивки майстрині стали окрасою музеїв Волині, Львова, Києва та багатьох приватних колекцій, в тому числі й за кордоном. Надія Гаврилівна проводила заняття з народознавства у Волинському державному університеті імені Лесі Українки. За вагомі творчі досягнення, значний особистий внесок у відродження та розвиток традиційного народного мистецтва вона була удостоєна звання «Заслужений майстер народної творчості України».
Ще одна благочестива справа, пов’язана з родиною Коробчуків та безпосередньо з ім’ям Надії Гаврилівни – збереження і безкоштовна передача на довічне зберігання у Луцьку ікони Холмської Божої Матері.
Серед 154-х відомих українців Холмщини та Підляшшя науковці Київського, Львівського, Чернівецького університетів та Рівненського інституту слов’янознавства вважають найвидатнішими особами ХХ століття відразу трьох з родини Коробчуків: отця Гавриїла, його доньку Надію та сина священика Лева, якого четвертували польські бандити у 1944 році. До речі, у ХХІ столітті ім’я отця Лева увійшло до сонму святих – автокефальна православна церква у Польщі визнала його мучеником.
Мабуть, це Божий знак, що саме у переддень 90-річчя з дня народження Надії Гаврилівни відкривається виставка «Обереги милосердя». Адже ще в юні роки вона серйозно захопилася українською вишивкою і була вірною їй до кінця свого життя.
Експозиція відображає вічно живі основи вишивального мистецтва України. На ній представлено понад 200 робіт Надії Гаврилівни, які зберегла її родина. Це – чоловічі і жіночі сорочки, рушники, скатертини, серветки тощо.
Родина Горлицьких висловлює щиру вдячність працівникам Волинського краєзнавчого музею за вшанування пам’яті Надії Гаврилівни і запрошує ківерчан відвідати виставку на знак пошани до українського мистецтва, розвитку меценатства і добродійності.
Зібрані кошти підуть на лікування учениці 8 класу НВК «Гімназія №14» Ярини Малаховської (Приватбанк, рахунок № 29244825509100 МФО 305299 ОКТО 14360570 картковий рахунок 4405885824291709 Ольга Дмитрівна Малаховська).
Матеріал надано - донькою Надії Горлицької, викладачем хірургії Ківерцівського медичного коледжу, Наталією Недільською.
Н Горлицька бiля Холмської Богородицi |
Н Горлицька з вишивальницями Волині |
На товаристві Холмщина |
Над Горлиц зі студентами |
Коментарі
Увага! Редакція сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту, залишені ними у коментарях. За зміст коментаря відповідає його автор.
Ще нема
КОМЕНТУВАТИ
Маєте що додати, заперечити чи прокоментувати? Пишіть за допомогою форми під цим абзацом. Переконливо просимо ознайомитись з Правилами розміщення коментарів.